Future Architecture Platform: Predavanje Ane Jeinić
07/03/2016
U četvrtak, 10. ožujka 2016. u 19:00 sati Ana Jeinić održat će drugo u nizu od šest predavanja u Oris Kući arhitekture u sklopu platforme Future Architecture naziva Arhitektura nakon budućnosti.
Prema teoretičarima društva poput Marca Augéa ili Franca Bifa Berardija, živimo u doba koje karakterizira kolaps ideje budućnosti: u posljednjim desetljećima 20.stoljeća sa stalnim povratkom ekonomske krize te obeshrabrujućim izvješćima Rimskoga kluba i naizgled definitivnog kolapsa socijalnog projekta, naša je vjera u budućnost nepovratno uništena. Uzimajući u obzir da je, u konvencionalnom smislu, arhitektonski projekt uvijek bio projekt budućnosti, opisana situacija ostavlja velike posljedice za arhitekturu kao disciplinu. Iz toga razloga, prije nego što krenemo spekulirati o budućoj arhitekturi, morali bismo se zapitati na koje će se načine arhitektura prilagoditi post-futurističkom stanju kulture te je li taj proces uopće započeo? Predavanje Arhitektura nakon budućnosti pokušaj je suočavanja s tim problemom.
Ana Jeinić
Ana Jeinić doktorandica je pri Institutu za teoriju arhitekture, povijesti umjetnosti i kulturalnih studija u Grazu, na kojem je također predavala od 2010. do 2015. godine. Studirala je arhitekturu i filozofiju u Grazu te je u okviru svog studijskog programa gostovala na Sveučilištu IUAV u Veneciji i na Tehničkom sveučilištu u Delftu. Godine 2014. boravi kao gostujuća predavačica i istraživačica na Sveučilištu u Edinburghu. Jedna je od izdavačica i koautorica knjige Is There (Anti)Neoliberal Architecture?, a redovito objavljuje članke u časopisu GAM – Graz Architecture Magazine. Jeinić trenutačno istražuje odnos između arhitektonskih koncepcija i političkih strategija u doba neoliberalizma.
Ulaz je slobodan. Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
Future Architecture je prva paneuropska platforma za arhitekturu, muzeje, festivale i producente; donošenje ideja o budućnosti gradova i arhitekture bliže široj publici.
Ciljevi:
- Promisliti budućnost. Istaknut ćemo talentiranu generaciju u nastajanju iz različitih disciplina i istražiti i podijeliti ideje o budućnosti gradova i arhitekture.
- Razmijeniti. 14 organizatora iz 13 zemalja stvorit će paneuropski program, posjetiti kreativce u nastajanju i prezentirati svoje ideje na izložbama, konferencijama, predavanjima i radionicama, u publikacijama i na portalima.
- Podići svijest. Platforma će složena pitanja objasniti na razumljiv način i promicati održivi životni okoliš.
- Izgraditi predanost. Future Architecture European Quality Label prepoznaje organizatore koji rade s kreativcima u usponu te njihovu predanost ciljevima platforme.
The Future Architecture Platform uvodi i potiče inovaciju, eksperiment i ideje generacije koja će projektirati arhitekturu i izgraditi Europske gradove u nadolazećim godinama. Platforma potiče arhitekturu, kulturu, znanje i društveni kapital kroz zajedničku platformu.
Voditeljica projekta za Oris Kuću arhitekture je arhitektica i kustosica Ana Dana Beroš.
TKO JE DIO FUTURE ARCHITECTURE PLATFORME?
Organizacija: Museum of Architecture and Design, Ljubljana (SI);
Članovi:
Oris House ofArchitecture, Zagreb (HR)
Museum of Architecture in Wrocław (PL)
Belgrade InternationalArchitecture Week (SR)
National Museum of XXI Century Arts, Rome (IT)
House of Architecture,Graz (AT)
Copenhagen Architecture Festival (DK)
Tirana Architecture Week (AL)
DesignBiotop, Ljubljana (SI)
Lisbon Architecture Triennale (PT)
Ruby Press, Berlin (DE);
Pridruženi članovi:
Swiss Architecture Museum, Basel (CH)
Prishtina Architecture Week (RKS)
CANactions, Kiev (UA)
futurearchitectureplatform.org