T-HT nagrada za hrvatsku suvremenu umjetnost

 

27/03/2014

U petak, 28. ožujka 2014. godine, s početkom u 20.00 sati, otvorit će se izložba T-HT NAGRADA@MSU.HR. Sedmo izdanje izložbe T-HT@MSU određeno je transdisciplinarnošću produkcije, ali i sviješću umjetnika o stvaranju unutar krizom zahvaćene globalizirane ekonomije, politike i kulture. Tematski raspon izložbe je širok jer se, i ovog puta, natječajem analizira i pomnije sagledava aktualni trenutak na domaćoj sceni. Budući da nije riječ o izložbi s unaprijed zadanom problemskom okosnicom, zbog velikog postotka visokokvalitetnih djela koja svake godine pristignu na natječaj, posve je opravdano reći kako ova manifestacija predstavlja relevantni presjek trenutačnog stanja u hrvatskoj suvremenoj umjetnosti u kojoj su ravnopravno zastupljene sve generacije umjetnika. Odaziv umjetnika je i ove godine bio izniman - prijavljeno je čak 203 djela od kojih je 21 predstavljeno na izložbi.

Kao i svake godine, stručno ocjenjivačko povjerenstvo izložbe pozvalo je troje priznatih umjetnika i dva umjetnička dvojca da svojim radovima izravno učestvuju u izložbi i natječaju. Pozvani umjetnici su: Sandra Vitaljić, s radom Voljena, Vedran Perkov koji predstavlja svoj Broadway Boogie-Woogie, Davor Vrankić sa crtežom Silent Dancer, potom Lightune.G s luminoakustičnom instalacijom Lighterature Reading, Chapter 11 te Žižić/Kožul s radom naslova 0,50.

Među šesnaest radova koji su prošli stručno žiriranje i ove godine prevladavaju video radovi i instalacije: Goran Škofić (Jezero), Neli Ružić (Bez riječi), Alen Floričić (Bez naziva No.1/13), Mirjana Vodopija (Mogućnost, volja, odluka, djelovanje ) te multimedijalne instalacije koje spajaju primjerice video i fotografiju kao u slučaju Luize Margan (Anatomija naklona) ili Silvestra Kolbasa (Kino Crvena zvijezda), ili pak skulpturu s videom kao u slučaju Nikole Bojića (Praznina u ulici Felton) i Igora Rufa (Medvjedolav). Ambijentalna instalacija Silva Šarića naziva Crna slika / Rozeta sastoji se od projekcije crnog kruga na crno platno kružnog oblika, stvarajući ambijent u kojem tijela promatrača mogu na trenutak biti 'izbrisana'. Marko Marković izlaže obiteljsko zlato u instalaciji Produkcija nasljedstva, dok Sebastian Dračić slika apokaliptični scenarij u radu Götterdämmerung. Autorice koje prvi puta izlažu na izložbi T-HT@MSU razlikuju se u odabiru medija: Ana Vuzdarić predstavlja audio-vizualnu instalaciju Hertaformiranje, Iva Gobić izrađuje knjige od reklamnih letaka za instalaciju Home Library, Ivana Dražić Selmani stvara delikatne crteže veličine svega 3 x 4 cm u ciklusu Na Dančama, dok Tonka Maleković prikazuje participativni društveno-umjetnički projekt nastao na području zagrebačke četvrti Travno naziva Krugovi u vrtu. Posebnost ovogodišnjeg otvorenja izložbe je performans Vlaste Žanić, naslova Recycle Bin, u kojem će autorica reciklirati/rekreirati nekolicinu starih performansa u dvorani Gorgona MSU-a s iznenađenjem za sudionike, a dokumentacija performansa moći će se pogledati unutar postava i za vrijeme trajanja izložbe.

Tijekom trajanja izložbe ponovno će se okupiti stručno povjerenstvo koje će odlučiti koja 3 rada ispunjavaju stroge zahtjeve ove specifične izložbe i dodijeliti im otkupne nagrade. No, ovo je izložba u kojoj i publika odlučuje. Nagrada publike bit će dodijeljena po završetku izložbe radu koji je prikupio najviše glasova posjetitelja, a najsretniji glasač osvojit će Samsung Galaxy Note Tab 10.1.

Nakon otvorenja izložbe, slijedi performans Vlaste Žanić u dvorani Gorgona MSU-a od 20.30, a od 21.30 nastavlja se druženje zabavnim programom kojeg predvodi DJ Daniel Šuljić.

Svi članovi Oris kluba mogu ostvariti popust na ulaz u MSU.

www.msu.hr