Dani Orisa, arhitektonski simpozij koji se organizira od 2000. godine dvodnevno je događanje s predavanjima istaknutih internacionalnih i lokalnih arhitekata. Održavaju se u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski pred auditorijem od 1850 posjetitelja. Uz navedene "velike" Dane Orisa, organiziraju se i "nacionalni" Dani Orisa (španjolski, finski, japanski, portugalski, francuski) koji se u pravilu održavaju u Zagrebu i Dubrovniku. Dani Orisa organizirani su u Ljubljani i Beogradu, a 2012. održani su Dani Orisa u Loneu.

Na Danima Orisa do sada su predavali globalno eksponirani svjetski arhitekti ali i radikalni i eksperimentalni autori. Oris je do sada ukupno ugostio više od 200 predavača iz cijelog svijeta.

Dani Orisa su po koncepciji suplementarni magazinu, a izbor predavača i njihov odaziv rezultat je sve veće internacionalne vidljivosti magazina te mreže suradnika i autora koju je Oris tijekom godina izgradio. U svakom izdanju Dana Orisa teži se ravnoteži između etabliranih i nadolazećih autora kao što se nastoji postići i generacijsku i konceptualnu raznolikost predavača.

PREDAVANJA U ORGANIZACIJI ORISA

Dani Orisa 1
27. i 28.10.2001., Mala dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Heinz Tesar, Austrija
Alfred Berger and Tiina Parkkinen, Austrija
Hrvoje Njirić, Hrvatska
Cino Zucchi, Italija
Paulus Bernard de Bruin, Nizozemska
Fritz Van Dongen, Nizozemska
Aleš Vodopivec, Slovenija
Thom Mayne, SAD


Dani Orisa 2
26. i 27.10.2002., Mala dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Alfredo Arribas, Španjolska
Henke & Schreieck, Austrija
Nande Korpnik, Slovenija,
Kengo Kuma, Japan
Jose Antonio Martinez de la Pena, Španjolska
Penezić & Rogina, Hrvatska


Dani Orisa 3
25. i 26.10.2003., Ekonomski fakultet, Zagreb

Shigeru Ban, Japan
Aires Mateus, Portugal
Sadar in Vuga, Slovenija
3LHD, Hrvatska
Mathiaz Klotz, Čile
Patrik Schumacher, Velika Britanija
Peter Noever, Austrija
Carlos Ferrater, Španjolska
Friedrich Achleitner, Austrija


Dani Orisa 4
23. i 24.10.2004., Kongresna dvorana Zagrebačkog Velesajma, Zagreb

Goran Rako, Hrvatska
Wolfgang Tschapeller, Austrija
RCR, Španjolska
Janez Koželj, Slovenija
Itsuko Hasegawa, Japan
Winy Maas, Nizozemska
Branimir Medić i Pero Puljiz, Nizozemska-Hrvatska
Zvi Hecker, Njemačka-Izrael
Vilhelm Helander, Finska


Dani Orisa 5
22. i 23.10.2005., Kongresna dvorana Zagrebačkog Velesajma, Zagreb

Will Alsop, Engleska
Alberto Campo Baeza, Španjolska
Juhani Pallasmaa, Finska
Bevk Perović arhitekti, Slovenija
Blauraum architekten, Njemačka
Willem Jan Neutelings, Nizozemska
ARTEC, Austrija
Randić-Turato, Hrvatska
Peter Zumthor, Švicarska


Dani Orisa 6
21. i 22.10. 2006., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Adam Caruso, Velika Britanija
Delugan Meissl A.A., Austrija
Manuel Gausa, Španjolska
Nenad Fabijanić, Hrvatska
Jose Antonio Martinez Lapena, Španjolska
Jordi Badia, Španjolska
Jurij Kobe, Slovenija
Han Tümertekin, Turska


Dani Orisa 7
27. i 28. 10. 2007., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Boris Podrecca, Austrija
Jan Søndergaard, Danska
Takaharu& Yui Tezuka, Japan
Maroje Mrduljaš, Hrvatska
Tonči Žarnić, Hrvatska
Vedran Mimiva, Hrvatska
Zhang Lei, Kina
Miloš Florijančič & Matej Blenkuš, Slovenija
Dietmar Steiner, Austrija
Eric Owen Moss, SAD
Francois Roche, Francuska


Dani Orisa 8
25. i 26.10. 2008., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

David Adjaye, Velika Britanija
dekleva gregorič arhitekti, Slovenija
Peter Ebner, Austrija
Igor Franić, Hrvatska
Annette Gigon, Švicarska
Steven Holl, SAD
Mansilla + Tuñón Arquitectos, Španjolska
The nextENTER prise, Austrija
Sami Rintala, Finska
Manuel Bailo, Španjolska


Dani Orisa 9
24. i 25.10. 2009., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Aaron Betsky, SAD
Smiljan Radic, Čile
Fernando Menis, Španjolska
OFIS arhitekti, Slovenija
Ellen S. de Vibe, Norveška
Jensen & Skodvin, Norveška
Snøhetta, Norveška
Studio Up, Hrvatska
Helena Paver Njirić, Hrvatska
Edouard François, Francuska
Rudy Ricciotti, Francuska
Junya Ishigami, Japan
SANAA / Kazuyo Sejima & Ryue Nishizawa, Japan
Hans Hollein, Austrija


Dani Orisa 10
23. i 24.10.2010., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Peter Zumthor, Švicarska
Paulo David, Portugal
Wolf D. Prix, Austrija
Hans Gangoly, Austrija
Dean Skira, Hrvatska
Maruša Zorec, Slovenija
Guilherme Lassance, Brazil
Bijoy Jain, Indija
Francisco Mangado, Španjolska
Gottfried and Peter Böhm, Njemačka
Davor Katušić, Hrvatska


Dani Orisa 11
22. i 23.10.2011.,Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Nikola Bašić , Hrvatska
Alexander Brodsky, Rusija
ENOTA, Slovenija
Luis Fernández-Galiano, Španjolska
Jarmund/ Vigsnaes AS Architects, Norveška
K2S, Finska
Rafael Moneo, Španjolska
Kazuyo Sejima, Japan
Zlatko Ugljen, Bosna i Hercegovina


Dani Orisa 12
20. i 21.10.2012., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Helen & Hard, Norveška
Antón García – Abril, Španjolska
Odile Decq, Francuska
Saša Bradić, Hrvatska
ALA Architects/Janne Teräsvirta, Finska
Bearth & Deplazes, Švicarska
Marijan Hržić, Hrvatska 
Sou Fujimoto, Japan
Karim Rashid, SAD
Marta Thorne, Španjolska
Jeff Bickert, Slovenija


Dani Orisa 13
19. i 20.10.2013., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

2a - Ćurković & Zidarić, Hrvatska
Petra Čeferin, Slovenija
Juhani Pallasmaa, Finska
Herzog & de Meuron, Švicarska
Nieto Sobejano, Španjolska 
Christian Kerez, Švicarska 
Davor Pavuna, Hrvatska
Tham & Videgård, Švedska
Giles Vidal, Francuska
Wiel Arets, Nizozemska
Herman Hertzberger, Nizozemska


Dani Orisa 14
18. i 19.10.2014., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

MVRDV – Winy Maas, Nizozemska
Pascal Flammer, Švicarska
Miquel Adrià, Meksiko
Mauricio Rocha, Meksiko
Idis Turato, Hrvatska
Gonçalo Byrne, Portugal
Mansilla + Tuñón Architects – Emilio Tuñón, Španjolska
Anupama Kundoo, Indija
Sadar + Vega, Slovenija
Peter Gabrijelčić, Slovenija
OMA – Ippolito Pestellini Laparelli, Nizozemska


Dani Orisa 15
17. i 18.10.2015., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Smiljan Radić, Čile
Lacaton & Vassal, Francuska
Iva Letilović i Igor Pedišić, Hrvatska
László Földes, Mađarska
Janez Koželj, Slovenija
Barozzi / Veiga, Španjolska
Terunobu Fujimori, Japan
Tadej Glažar, Slovenija

Dani Orisa 16
15. - 16.10.2016., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Ana Kučan, Slovenija
Dinko Peračić,  Hrvatska
Numen / For Use,  Hrvatska/Austrija
Umberto Bonomo,  Čile
Pezo von Ellrichshausen,  Čile
Iñaqui Carnicero,  Španjolska
William J. R. Curtis,  Velika Britanija

 

 

Španjolski Dani Orisa
16.06.2004., Kino Europa, Zagreb i
18.06.2004., Dvorana Alojzija Stepinca, Dubrovnik

Iñaki Abalos y Juan Herreros
Alfredo Payá Benedito
Martín Lejarraga
Conrado Capilla y Pucho Vallejo


Finski Dani Orisa
19.05.2005., Kino Europa, Zagreb i
21.05.2005., Međunarodno središte hrvatskih sveučilišta , Dubrovnik

Heikkinen-Komonen Architects
Severi Blomstedt
Juha Leiviskä
JKMM


Japanski Dani Orisa
10. 5.2008., Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb i
11.5.08., Tvrđava Revelin, Dubrovnik

Atelier Bow Wow
Tetsuo Furuichi
Kengo Kuma
Fumihiko Maki


Portugalski Dani Orisa
08. 05.2009., Tvrđava Revelin, Dubrovnik i
09.05.09. Velika dvorana Vatroslav Lisinski, Zagreb

Alvaro Siza
Eduardo Souto de Moura
Joao Luis Carrilho da Graca
Nuno Brandao Costa
Franscisco Vieira de Campos
Atelier ANC


Francuski Dani Orisa
11.06.2010., Tvrđava Revelin, Dubrovnik

François Roche
David Serrero
Duncan Lewis
Henri Riviere


 

Ljubljanski Dani Orisa
17.06.2006., Cankarjev dom, Ljubljana

Caramel architekten, Austrija
3LHD, Hrvatska
Wolfgang Tschapeller, Austrija
Maruša Zorec, Slovenija
Elias Torres, Španjolska


Ljubljanski Dani Orisa 2
09.04.2008., Kongresna dvorana Hotel Mons, Ljubljana

WSP, Kina
Arhitektura Krušec, Slovenija
Querkraft, Austrija
Studio UP, Hrvatska
Winy Maas, Nizozemska


Ljubljanski Dani Orisa 3
09.04.2009., Cankarjev Dom Linhartova dvorana, Ljubljana

Sami Rintala, Finska
bevk perovič arhitekti, Slovenija
Mathias Klotz, Čile
Hrvoje NJirić, Hrvatska
Delugan Meisl AA, Austrija


Ljubljanski Dani Orisa 4
09.04.2010. Cankarjev Dom Linhartova dvorana

Wenyi Wu, Kina
Miha Dešman, Slovenija
Idis Turato, Hrvatska
RCR, Španjolska
Splitterwerk , Austrija


Ljubljanski Dani Orisa 5
19.05.2011., Cankarjev Dom Linhartova dvorana

Lada Hršak, Hrvatska
Miha Kajzelj, Slovenija
Mansilla + Tuñon , Španjolska
Heinz Tesar, Austrija


 

Beogradski Dani Orisa
14.05.2010., Dvorana Doma Sindikata, Beograd

Martin Lejarraga, Španjolska
Brana Mitrović, Srbija
De Archietkten Cie, Nizozemska
Jordi Badia, Španjolska
Winy Maas, Nizozemska


Beogradski Dani Orisa 2
18.03.2011., Dvorana Doma Sindikata, Beograd

Aaron Betsky, SAD
Sou Fujimoto, Japan
Ivan Kucina, Srbija
Willem Jan Neutelings, Nizozemska
Studio Up, Hrvatska


Beogradski Dani Orisa 3
23.03.2012., Dvorana Doma Sindikata, Beograd

Boris Podrecca, Austrija
Alberto Campo Baeza, Španjolska
Srđan Jovanović Wiess, Srbija
Dva Arhitekta, Hrvatska


 

Dani Orisa u Loneu
02.-04.03.2012., Hotel Lone, Rovinj

3LHD, Hrvatska
Bruketa&Žinić, Hrvatska
Numen, Hrvatska
Francisco Mangado, Španjolska
Vedran Mimica, Hrvatska

Dani Orisa Dubrovnik
26.-28.04.2013., Hotel Valamar Lacroma, Dubrovnik

Manuel Aires Mateus, Lisabon
Ivan Đikić, Frankfurt
Mirko Ilić, New York
Hrvoje Njiric, Zagreb
Boris Podrecca, Beč
Amir Vuk Zec, Sarajevo

Dani Orisa Dubrovnik
25.-27.04.2014., Hotel Valamar Lacroma, Dubrovnik

Peter Stutchbury, Australija
Odile Decq, Francuska
Iñaqui Carnicero, Španjolska
Ester Miletić i Robert Dragogna, Hrvatska
Boris Ljubičić, Hrvatska
Sanja Galić Grozdanić i Igor Grozdanić, Bosna i Hercegovina

Dani Orisa Lošinj
20.-22.03.2015., Hotel Bellevue, Lošinj

Snøhetta, Norveška
Bevk Perović arhitekti, Slovenija
Joško Belamarić, Hrvatska
Dean Skira, Hrvatska
Nataša Tiška Vrsalović. Hrvatska
Andrija Rusan, Hrvatska


 

Ostala predavanja:

Heinz Tesar, Austrija
22.12.1999. Arhitektonski fakultet, Zagreb

Julije Knifer, Hrvatska
27.06.2001., Gliptoteka HAZU, Zagreb

Piero Castiglioni & Corrado Terzzi, Italija
20.06.2002., Gliptoteka HAZU, Zagreb

Wolf Prix - Coop Himmelb(l)au-Austrija
11.06.2003., Kongresna dvorana Zagrebačkog Velesajma, Zagreb

Glenn Murcutt, Australija
04.04.2006. Kino Europa, Zagreb

Michael Wilford, Engleska
31.05.2006. Mala dvorana Lisinski, Zagreb