Kazalište figura - Teatar nakaza
27/01/2014
U Gliptoteci HAZU u Zagrebu traje izložba redatelja, slikara, scenografa, kostimografa i karikaturista Zlatka Boureka pod nazivom 'Kazalište figura - Teatar nakaza'. Možda publici najpoznatiji kao autor animiranih filmova Zagrebačke škole crtanog filma, Bourek nije ništa manje produktivan niti kao slikar ili kazališni redatelj. Izložba u Gliptoteci bavi se upravo lutkarsko-kazališnim dijelom Bourekova opusa. Ukoliko ste propustili otvaranje izložbe na kojem je Teatar figura 'oživio' uz izvođenje sekvenci iz njegovih predstava, Bourekovo kazalište možete doživjeti i u Noći muzeja u petak 31. Siječnja 2014.
Naziv kazalište figura postoji otkada su figure s oltara progovorile, ne u crkvama nego na sajmištima, trgovima 'praterima' i birtijaškim klupama.
U prvoj trećini XX. stoljeća u Berlinu u vrijeme burna previranja, njemački proleteri u štrajkaškim komunama zabavljali su narod drvenim figurama: vrag, smrt, kapitalist, udovica...
Pjevali su budnice i kamenjem gađali omražene figure. Drvene figure recitirale su patetične proleterske parole, ali i lascivne tekstove o kapitalistima i popovima.
Godine 1945. u Osijeku je pokraj Drave i zimske luke postojao takav teatrino, koji je vodio jedan stari umjetnik u trbuhozborstvu. Program je bio sastavljen od 'sramotskih' bećaraca, a publika je gađala figure krpenim loptama. Tko je pogodio tri puta zaredom, dobio bi bocu ruma.
Iste 1945. godine u Osijeku iza kapucinske crkve u učilištu latinskog mladi sjemeništarci držali su jedanput na tjedan program kazališta figura. Glavni lik bila je drvena figura sv. Franje, visoka oko 120 cm. Priča je bila o sv. Franji i papi Inocentu III. Drugi je igrokaz bio o sv. Sebastijanu, kako ga strijeljaju, a on krvav moli vjerovanje.
U Japanu se od XVI. stoljeća pa sve do danas jako cijeni kazalište figura koje se zove bunraku.
Kazalište figura ostaje i dalje pučki teatar, sardoničan, pomalo lascivan, zubat, ruga se sam sebi.
Teatar nakaza jest teatar kao svaki drugi - nakazan je onda kad ga autor radi.
Zlatko Bourek
Tonko Maroević: 'Pripitomljeno nakazalište - Oblikovanje teatralije Zlatka Boureka'